Anasayfa > Asabiyet Nedir

Asabiyet Nedir

asabiyet nedirAsabiyet Ne Demek, Asabiyet Nedir, 

Sizlerden gelen isteklere cevap vermeye devam ediyoruz. Bugün sizlerle asabiyet kelimesi üzerinde duracagiz. Asabiyet kelimesinin kökeni ve anlami asagiya verilmistir. Bizlere yazan Ercan’a buradan tesekkür ediyoruz.  Derslerinde basrilar diliyoruz. Güzel mesajiniz için sükranlarimizi sunuyoruz.

Asabiyet Nedir?

Asabiyet arapça kökenli bir kelimedir. Baba tarafından olan akrabalara aşırı düşkünlük, onların kayırılması doğrultusunda aşırı çaba göstermektir.Irkçilik, Yabanci Düsmanligi, Kendi kavmini kayirmak, Kendini övmek, böbürlenmek. Terim olarak, bir kim­senin baba tarafından olan akrabasını, yahut yaygın şekliyle kendi kabilesine mensup biri­ni, hakh-haksız bütün meselelerde başkaları­na karşı korumayı, ona destek olm ayı sağla­yan kabilevi his ve gayretlerini ifade eder.

Örnek Cümle:Asabiyet şeytandandır. Irkını, kavmini, kafatasını övmek, onunla böbürlenmek; yaratılanı aşağılamak şeytandandır

Asabiyet Ne Demek, Asabiyetin Anlami, Asabiyet Nedir
Baba tarafından olan akrabalara aşırı düşkünlük, onların kayırılması doğrultusunda aşırı çaba göstermektir. Irkçilik, Yabanci Düsmanligi, Kendi kavmini kayirmak, Kendini övmek, böbürlenmek.

  • Bkz.: , ,