Anasayfa > Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

Bana arkadaşını soyle sana kim olduğunu soyleyeyimBana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim açiklama

Ülkemizde çok kullanilen ve anlamli atasözlerinden birisi oldugunu söylüyebilirim. Sadece Türkçemizde degil buna benzer yabanci dillerde bu söz mevcuttur. Atasözlerinde ki anlamli mesajlar bizleri derinden düsündürür ve daha dikkatli olmaya sevk eder.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim anlami nedir?

Insanlar çevresinde ve yasadigi yerde bulunan diger insanlarla arkadasliklar ve dostluklar kurarlar. Insan daha çok anlastigi, huyunu suyunu bildigi, kendisine daha yakin hissettigi, kendisini iyi anliyan ve yardimci olan kisilerle arkadaslik dostluk kurar.  Bir kimsenin iyi veya kötü birisi oldugunu onunla arkadaslik kurarak anliyabiliriz.

Arkadaslariniz sizi rezil de edebilir vezirde edebilir. Arkadaslik kurdugunuz kimselerde bulunan davranislar, ahlaklar sizi yakindan etkiler ve ondakileri kendinize almaya baslarsiniz. Arkadas seçiminde daha dikatli ve daha seçici olmakta fayda vardir.

Etrafinizda bulunan insanlarla arkadaslik kurmadan önce davranislarina, ahlakina, güvenilir birisi olduguna, sizi anliyan, dinleyen ve iyi bir nasihat veren kimseler seçilmelidir. Kendinize en iyi insanlari arkadas dost edininiz ki sizlerde iyi insanlardan olasiniz. O yüzden atalarimiz ”Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” derler..

 

  • Bkz.: