Anasayfa > Barış nedir

Barış nedir

Barışın anlamı, Barış nedirBarışın anlamı, Barış nedir
Ikinci Dünya savasindan sonra barış ilan edildi. Savas sonucunda evler viraneye dönmüs, ülkede üretim olmadigi için açlik bas göstermeye baslamis. Barış‘inda  ilan edilmesiyle birlikte her yerde sessizlik hakim olmustu. Ülkeler neler yapacaklarinin hesabini yaparken yavas yavas savas temizligi basladi.

Savasin biraktigi izleri devlet silmeye, yaralari iyilestirmeye çalismasi sevindirici bir haber idi. Ancak bunlarin yapilmasi için ülkenin yeniden canlanmasi ve yeniden üreten ülke konumuna gelmesi 3, 5 yili hatta 10 yil kadar sürecege belirtiliyor. O yüzden savas yapmak asla seçim olmamali. Atatürk’ün dedigi gibi. “Yurtta sulh, cihanda sulh..”

Soru: Barış nedir?

Cevap: Savaşın bittiğinin bir antlaşmayla belirtilmesinden sonraki durum, sulh, Uyum, karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile oluşturulan ortam, Böyle bir antlaşmadan sonra insanlık tarihindeki süreç.
Barışma işi, Savaşsız, kavgasız, huzurlu, düzgün durum. Savaş ya da dargınlıktan sonraki uzlaşma, anlaşma.
Küssünlügün bitmesi.

Açiklama: Savas kelimesinin zitdidir. Yukarida verdigimiz örnek yazida baris kelimesi ile sulh, karsilikli anlayis anlaminda kullanilmistir.

Barışın anlamı, Barış nedir?

Barışın tanimi: Savaşın bittiğinin bir antlaşmayla belirtilmesinden sonraki durum, sulh, Uyum, karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile oluşturulan ortam, Böyle bir antlaşmadan sonra insanlık tarihindeki süreç.

  • Bkz.: , ,