Anasayfa > Çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon

Çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon

cevre-kirliligi

Çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon, Çevre Temizligine dikkat edelim

Yasadigimiz çevreden bizler sorumluyuz.  Temiz bir çevre ve yasadigimiz çevrenin temiz kalmasini istiyorsak her birey üzerine düsen görevi layikiyla yerine getirmelidir. Temiz bir çevrede yasamak bizlerin elinde olan birseydir.

Çevremizi  bulunan çöp sepetleri ve konteynirlari çöpler içindir.  Çöpleri yere atanlari ve çevresini temiz tutmuyanlari uyaralim ve bu konuda duyarli olalim. Bizlerin önderi Peygamber efendimiz bir hadisinde “Temizlik imandandir.” demistir. Insanlar bulunduklari ortami temiz tutmalidir.

Çevremize zararli bütün herseyi ortadan kaldirmaliyiz . Örnegin gereksiz çalisan arabalar stop edilmelidir. Fabrikalarin bacalari önceden filtreden geçtikten sonra havaya dumani atilmalidir. Fritöz kizartilirken kapagi kapali tutulmalidir. Bunun gibi ve buna benzer bizlerin üzerine düsen sorumluluk  bilinçli bir sekilde uygulanmalidir.

Çevremiz bizlerin gelecegidir. Gelecekte temiz bir çevre ve hava istiyorsak mutlaka duyarli davranmak gerekiyor. Okullarda çevre temizligi konusunda daha hashas ve daha önem gösterilmeldir. Özellike anne ve babalar çocuklarina örnek olarak çöpleri çöp sepetine  atarak onlara örnek olurlar.

Herkes kendi çevresini temiz tutarsa temiz bir havaya sahip oluruz. Hem fiziksel olarak hemde ruhan insan kendisini daha rahat hisseder. Toplumda yaşamanın kurallarından olan temizlik önce aile içinde aşılanmalıdır. Çocuğuna gerekli hassasiyeti verebiliyorsa bir aile çevre temizliği için bir mum yakmış sayılır.

  • Bkz.: , ,