Anasayfa > Dağ Başı Dumansız Olmaz

Dağ Başı Dumansız Olmaz

dagbasiDağ Başı Dumansız Olmaz deyiminin anlami, Dağ Başı Dumansız Olmaz ne demek

Halkimiz arasinda oldukça çok kullanilan deyimlerin yenisi ile sizlerle birlikteyiz. Özellikle bizlere yol gösteren önderlerimiz devamli zorluk ve mesakkat çekmislerdir. Önder olmak, insanlara yol göstermek ve onlari dogruyu ve iyi sevdirmek kolay degildir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) peygamberligini ilan ettikten sonra oldukça çok zor günler geçirmistir. O yüzden Mekke’ den Medine’ye göç etmistir. Atalarimiz dağ başı dumansız olmaz demislerdir.

Dağ Başı Dumansız Olmaz deyiminin anlamı nedir?

Yaratılışının bir hikmeti olarak dağın tepe noktaları yani dağ başları genellikle dumanlı olur. Bu atasözümüzde ise kast edilen dağ başı toplumumuzdaki yüksek mevkilerdir. Bu yüksek mevkilerde yer alan kişilerin sorumlulukları çok fazla olması sebebi ile başlarından dert hiçbir zaman eksik olmaz. Çünkü tüm durumlar ve olaylar onun kontrolü altında olmak zorundadır.Düşününki bir yerin müdürüsünüz bir öğrenciye an basitinden bir şey olsa bunun sorumluluğu yine size ait olacaktır.

Dağ başı dumansız olmaz : Bu dünyada en büyük acıyı peygamberler ve diğer büyük insanlar çekmiştir.

Erdemli insanların bu yazgısı bundan sonrada değişmeyecektir. Büyük adamların, büyük iş yapanların her zaman üzüntüleri, sıkıntıları vardır.

  • Bkz.: , ,