Posts Tagged ‘kuran’

Yazinin tamamini okumak için lütfen yazi basligina tiklayiniz.

Kevser Sûresi ve Anlamı

Pazar, Nisan 14th, 2013

Kuran-i kerimKevser Sûresi ve Anlamı, Kevser Suresi Okunusu

Kur’an-i Kerim bizler için hayat önderi ve yoldasidir. Bizlerin nasil bir yasam sürmesi gerektigi hakkinda ve bilmemiz gereken bütün bilgiler Kuran’da mevcuttur. Kuran’-i Kerim‘de yer alan ve namazda devamli olarak okudugumuz kevser suresini sizler için bugün islemeyi uygun gördük.

Kevser Suresi Arapça Okunusu

Kuran’da geçen Kevser Suresi Arapça Okunusu

Bismillahirrahmanirrahim.

innâ a’ taynâkel-kevser fe-salli li-rabbike venhar inne sânı eke hüvel ebter.

Kevser Suresi  Meali “Anlami”

Biz sana kevseri verdik, o halde sen de Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Asıl zürriyetsiz olan, sana buğzedenin kendisidir.

Kevser Suresi arapça video izle.

Sizler için Kuran-i Kerim’i güzel okuyan hocamizin sesinden sizler için buraya ekledik. .

 • Bkz.:, , ,
  Posted in Bilgiler | No Comments »
 • Müttaki Nedir Anlami

  Pazartesi, Mart 18th, 2013

  muttaki nedirMüttaki Nedir, Müttaki Ne Demek

  Arapça kökenli Müttaki kelimesi dinimizde de çok geçmektedir. Özellikle Kuran-i Kerim’de çok geçmektedir. Müttaki kelimesinin iki tane anlami vardir. Bunlar sunlardir.

  Müttaki Nedir Anlami?

  • Allah’tan çok sakınan, onu seven, ondan korkan.
  • Allah’ın emirlerine sıkı sıkıya bağlı olan kimseye  müttaki denir.

  Örnek Ayet: İşte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler (kötülükten korunacaklar) için hidayettir. Bakara Suresi 2. ayette geçmektedir.

 • Bkz.:,
  Posted in Sözlük | 1 Comment »
 • Ahiret Nedir?

  Çarşamba, Ocak 16th, 2013

  ahiret nedirhiret Ne Demek, Ahiret Nedir

  Islam inancina göre ahirete inanmak sarttir. Bütün müslümanlarin inanmasi gereken ahiret hakkinda Kuran-i Kerim ve Peygambver efendimiz(s.a.v.) bizleri yeterince  bilgilendirmistir. Ahiret gününe inanmak islamin Amentü’sünde de geçmektedir.  Ahiret inanci olmayinca müslümanlar tam anlamiyla iman etmis sayilmazlar.

  Ahiret Nedir?

  Kıyamet kopup bütün canlılar öldükten sonra yeniden diriliş ile başlayan sonsuz bir hayattır. Insanlar arasinda ahiret gününe öteki dünya denmektedir. Ahiret‘te ebedi hayat vardir ve sonsuzdur.

  Ahiret sözlük anlami : son ve sonra olandır.

 • Bkz.:, ,
  Posted in Sözlük | No Comments »
 • ibadet Nedir

  Cuma, Ocak 11th, 2013

  ibadet nediribadet ne demek, ibadet nedir, ibadetin anlami:

  Insanlarin Allah’a kul olduklarinin bilincinde olarak Allah‘a karsi görevlerini yerine getirmesi ve hamd ve sükür fillerinin yapilmasina ibadet denir. Yani ibadet bizi yoktan var eden, bize sayisiz nimetler bahseden yüce Allah‘i ta’zim amaciyla  güden bir kullugun bilincinde olma durumudur.

  Ibadet, Cenab- i Allah’a karsi gösterilen saygi ve hürmetin, en yüksek derecesini ifade eder. En genis anlaminda ibadet, Allah’in hosnut ve razi oldugu bütün fiil ve davranislari kapsamini içine almaktadir. Islam dininde ibadet sadece ve sadece Allah için yapilir ve diger varliklar için ibadet asla ve asla yapilmaz.

  Islam dinimize göre, insanin yaratilis gayesi Allah‘a ibadet etmektedir. Kur’an-i Kerim‘de söyle buyruluyor: ” Ben cinlerini ve insanlari ancak bana ibadet etsinler diye yarattim.” “Zariyat Suresi, 56. ayet”

   

 • Bkz.:, ,
  Posted in Sözlük | No Comments »