Anasayfa > Kader ne demektir?

Kader ne demektir?

kader-ne-demekKader ne demektir, Kader nedir

Bizler müslüman olarak Elhamdüllillah Allah’in bizler için yasam sekline uymaliyiz ve Peygamber Efendimiz’in bize biraktigi Sünnete riayet etmeliyiz. Islamin 5 sartindan birisi olan kadere iman hakkinda kisaca bilgi verelim. Kadere iman islamin sartlarindan birisidir ve kesin bir sekilde inanmak gerekir.

Kader ne demektir?

Kader, bir iman rüknüdür ve şöyle tarif edilir: “Kader, Hak Teâlâ nın, ezelden ebede kadar olmuş ve olacak her şeyin, her şeyini ve her hâlini, zamanını ve mekânını, sıfatlarını ve özelliklerini ezelî ilmiyle bilip, ona göre, takdir etmesidir.” Alin yazisi

Kader iman, Allah’in bizler için biçtigi kaza, bela ve musibetlere bütün kalbimizle inanmak ve kalbimizle tastik etmeliyiz. Çünkü kader islamin sartlarindan birisidir. Halkimiz arasinda alin yazisi olarak da kullanilmaktadir. Alin yazisi ve kader ayni manalari tasimaktadir.

Özellikle kader, artik bizler için hersey yazilmis ve çizilmis olup bir hayat vardir. Bizler bu hayat içerisinde çalisip, çabalayip dogru ve yanlisi ayirt edip yolumuza devam etmeliyiz. Yani hayatimizi sürdürmeliyiz.

  • Bkz.: , ,