Anasayfa > Kompozisyon Kuralları nedir

Kompozisyon Kuralları nedir

Kompozisyon Kuralları nelerdir

Kompozisyon Kuralları nelerdir

“Kompozisyon Kuralları nelerdir”,” Kompozisyon Kuralları nedir”
Sizlere bu dersimizde kompozisyon kurallari hakkinda bilgi vermek istiyoruz. Bildiginiz gibi kompozisyon hakkinda bilgiyi burada anlatmistik. Iyi bir kompozisyon yazmak için öncelikle kurallarini ve yazi seklini iyi bilmemiz gerekmektedir. Okulumuzda ögretmenimizin verdigi konuyu kagida döküp güzel bir kompozisyon hazirlamak ve neticesinde basarili olmayi herkes ister.

Iste sizlerinde bu konuda basariyi elde etmeniz için yapmaniz gerekenler asagida yer almaktadir. Iyi bir kompozisyon yazmak için  kompozisyon kurallarina uymak gerecektir.  Kompozisyondaki ana konu 3 sekilde belirtilmektedir. Ilk etapda Giris, Gelisme  ve Sonuç bölümünden olusmaktadir.

Isterseniz kompozisyon kurallarina  ayri ayri bir sekilde bakalim;

Kompozisyon Kuralları nedir

Giriş bölümü konuya genel bir başlangıç yapılır,giriş bölümünü okuyan biri gelişmede nelerden bahsedebileceğimizi anlayabilmelidir,bu bölümde örnek verilmez,ayrıntılara girilmez, ancak,şunun için,bundan dolayı gibi açıklama gerektirecek ifadeler kullanılmamalıdır.Bu bölüm tek paragraftan oluşur.giriş bölümü tek cümleden oluşmamalı.

Gelişme bölümünde; konu açıklanmaya başlanır,örnekler verilebilir,atasözü, özdeyiş veya gözlemlerden yararlanılabilir,bu bölümde birden fazla yardımcı fikir bulunabilir.Böyle bir durumda yardımcı fikirler farklı paragraflara bölünecektir.Paragraflar arası geçiş bir bağlantı cümlesi ile sağlanmalıdır.

Sonuç bölümünde;konu bir yargıya bağlanmalıdır,konumuzun özü ortaya çıkmalıdır.Hiçbir şekilde bu bölümde açıklamalara girilmez.Örnek verilmez.Bu bölüm tek paragraftan oluşur;ancak tek cümleden oluşmayacaktır.

Yukarida bahsettigimiz kompozisyon kurallarina ek olarak çok uzun cümleler yerine kisa ve net cümleler kullanilmalidir. Ayni kelimeler yeniden sik sik tekrar edilmiyecek ve imla kurallarina mutlaka uyulmasi gerekiyor. Başlık yazmayı unutmamalıyız ve başlığımız da uzun olmayacak. Kagit düzenine uyulacak, Konu basligina kisa ve öz olmasi gerekiyor.
Yukarida sekilde verilen kompozisyonlara uyuldugu vakit kompozisyon yazmada basari elde edebilirsiniz.

Kompozisyon için bir örnek ve açiklamali:

KONU: “AYAĞINI YORGANINA GöRE UZAT.”
Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:
Açıklamamızın amacı; masraflarımızın ve yatırımlarımızın gücümüz ölçüsünde olması gerektiğidir. Buna göre şöyle bir düşünce düzeni kurabilirsiniz:
1 – Parasını idare etmeyi bilmeyen insanların uğrayacağı güç
durumlar açıklanabilir.
2 – Yetişkin insanlar, para harcama eğilimleri yönünden ele
alınıp incelenebilir.
3 – Konuyla ilgili örnekler verilebilir.
4 – Para harcama konusunda bilinçli kişilerin durumu anlatıla-
bilir.
5 – Fikir ve görüşlerin derlenmesi, sonuç.
Örnek çalisma: “kompozisyon
“Bazı insanlar vardır; kendi güçlerini ve maddar durumlarını gerektiği şekilde değerlendiremezler. Yani, kendi kendilerine karşı bir çeşit vurdumduymazlık içindedirler. Nerden geldiğini düşünmeden ölçüsüz yatırımlarda bulunur, har vurup harman savururlar. Tabii ki, böyle düşüncesiz hareketler yüzünden sonunda yine kendileri zarar görürler. “Ayağını yorganına göre uzat” sözü böyle ölçüsüzlüklerde bulunan insanlara uyarı niteliğinde söylenir.
Hayatı anlamış, olgun bk insan, böyle pişmanlık verici durumlara düşmemek için önce kendini tanır, maddar durumunu değerlendirir, sınırlar. Varlığının bilincine varmak insanı gereksiz hareketlerden ve ölçüsüzlüklerden alıkoyar.
Anlaşılıyor ki, herkesin maddi sıkıntılardan korunması kendi elindedir. Herkes gönlünce birçok şeye sahip olmak ister. Ama akıllı bir insan gereksiz ve aşırı isteklerden sakınır. Yapılması, kendi kudreti ve şartları içinde mümkün olan şeylere yönelir. Kudretiyle – isteklerini, geliriyle – giderini ayarlayabilen bir kimse ölçüsüzlüklerin kurbanı olmaktan uzaktır.

  • Bkz.: , , ,