Anasayfa > Mecaz anlam nedir

Mecaz anlam nedir

mecazi anlam nedirMecaz anlam nedir, Mecaz anlam ne demek

Bugün kü dersimizde sizlere mecaz anlam hakkinda bilgi vermeyi düsündüm. Bildiginiz gibi türkçemizi kullanirken bazen kelimelerin anlamlari yerine göre degismektedir. Özellikle kelimelerin mecazi anlamda cümle içinde kullanildigi vakit oldukça zor olabilmektedir.

Mecaz Anlam Nedir?

Bir kelimenin veya sözcügün gerçek anlamdan tamemen ayrilarak kazandigi yeni anlama mecaz anlam denmektedir.

Örnek Cümle:  

  1. Bizlerin bu isi yapmak için ince bir ipe ihtiyacimiz var.  ”Normal anlamda”
  2. Ince düsünceli insanlar daima hassas olurlar. “Mecazi anlamda”

Açiklama:  Birinci cümlede ince kelimesi kelimesi kendi anlaminda yani gerçek anlamda kullanilmistir. Ikinci cymlede ise ince kelimesi kendi anlaminda tamamen koparak yep yeni bir anlam kazanmistir. Yani mecazi anlama geçmistir.

Örnek Cümle:

  1. Agir çantalari tasimak çok yorucu oluyor. “Gerçek anlamda”
  2. Agir insanlar çok kibardirlar. “Mecaz anlamda”

Açiklama: Sizlere verdigimiz birinci örnek cümlede agir kelimesi ile gerçek anlamda kullanilmistir. Ikinci örnek cymlede ise mecazi anlamda kullanilmistir. Burada agir kelimesi ile insanlarin agirligi, kilosu degil nazik, kibar, agir basli anlamina dönüsmüstür.

Mecazi anlamda amaç anlatımı daha etkili kılmak ve söze canlılık kazandırmakamacıyla yapılır. Mecaz, söze güzellik, güçlülük, canlılık, zarafet, derinlik ve genişlik vermek için kullanılır.

Sizlerde bu örnekleri isterseniz istediginiz kadar çogaltabilirsiniz. Mecaz anlamlar bu sekilde Türkçemizde kullanilmaktadir.

 

  • Bkz.: ,