Anasayfa > Ön yargı nedir

Ön yargı nedir

Ön yarginin anlami, ön yargi ne demek?Ön yargının anlamı, Ön yargı nedir
Yurt disina göç eden türklerin oraya yerlesip yasamlarini orada sürdürmesiyle birlikte devamli olarak sikayet ettikleri avrupalilarin devamli olarak ön yargili davrandiklarini belirtiyorlar. Yasamlarinda hiç umursamadan ve dikkatli davranmadan her yabanciyi ayni kefeye koyuyorlar.

Türk insanina yapilan bu tür davranislar çok üzücü olabiliyor. Bazi yabancilarin bilerek ve kasten ön yargili davranmalari nazem tatsiz tartismalara gerek biraktigini söylüyebilirim. Avrupa’daki hosgörünün bittigini hatta yeni bir islamafobi‘nin yükseldigini söylüyebilirim.

Soru: Ön yargi nedir?

Cevap: Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir.

Açiklama: Yukarida ki örnek yazida belirtilen ön yargi kelimesi ile pesin hüküm anlaminda kullanilmistir. Insanlarin tanimadan, arastirmadan ve “bazen” farkindan olmadan belirttikleri duygu ve düsüncelerdir.

Ön yargının anlamı, Ön yargı nedir?
Ön yargının tanimi: Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir.

Diger dillerde, Ingilizce: prejudice, Hollandaca: vooroordelen

  • Bkz.: , ,