Anasayfa > TOMA Nedir Açilimi?

TOMA Nedir Açilimi?

TOMA NedirToma nedir, TOMA Ne Demek?

Adindan oldukça söz ettiren TOMA polislerin kullandigi özel araç. Bildiginiz gibi son günlerde yapilan illegal gösterilerde göstericileri dagitmak amaciyla kullanilan özel polis araci. Polislerin göz bebegi diyebiliriz.

TOMA Nedir?

Toplumsal Olaylara Müdehale Araci olarak bilinen araca kisaca TOMA  diyoruz. Toplumsal olaylara müdahale etmek için polislerin kullandigi TOMA araci özel dizayn edilmistir. 

TOMA’nin Özellikleri Nelerdir?

Aracın orta bölümde 5.650 litre kapasiteli su tankı, 60 litre kapasiteli boya tankı, 60 litre kapasiteli gaz solüsyon tankı ve 80 litre kapasiteli köpük tankı bulunmaktadır. su topundan su atılabildiği gibi boya, gaz solüsyonu ve köpük de atilabilir. su motorunun bulunduğu aracın arka kısmında herhangi bir yangın ihtimaline karşı sensörle otomatik çalışan yangın söndürme sistemi mevcuttur. kendini savunma mekanizmasına sahip olan araç atılabilecek molotof kokteyli vb. gibi yangın çıkartabilecek maddelere karşı araç üstü ve araç altında su, köpük veya köpüklü su püskürterek yangın ve yanıcı maddeleri etkisiz hale getirebilir. ayrıca önden, arkadan ve yanlardan gaz solüsyonu atarak araç üstüne çıkılmasını ve araca zarar verilmesini engeller. toplumsal olaylara müdahalede, 180 kilo basınçla yaklaşık 20 metreye etkili vuruş yapabilir.

Göstericiler tarafindan degisik sekillerde ifade edildigi bilinmektedir.

  • Bkz.: , ,