Anasayfa > Yurtta sulh, dünyada sulh sözünün anlamı nedir

Yurtta sulh, dünyada sulh sözünün anlamı nedir

yurtta baris, cihanda baris ne demek?Yurtta sulh, dünyada sulh sözünün anlamı, Yurtta barış, dünyada barış sözünün anlamı
Bizimkilerle beraber yurt disinda tatile geldigimiz Istanbul’dasöyle bir gezinti yapiyorduk. Istanbul’a ilk kez geldigim için pek fazla bilgim yoktu. Ancak Türkçeyi yeni ögrendigimden dolayi yavas yavas sökmeye basladim.  Çarsida Atatürk heykelinin alt kisminda bir söz dikkatimi çok çekti.

Yurtta sulh, dünyada sulh sözü yaziyordu ve altinda Atatürk’ün imzasi vardi. Ben anneme sordum. Anne bunun niye buraya yazdiklarini bana anlatti.  Derken bizimkiler çok güzel bir restorant bulmuslar ve benide çagirdilar. Hep beraber gidip söyle güzel bir yemek yedik. Yemekten sonra baklava yedim, çok hosuma gitti..

Soru: Yurtta sulh, dünyada sulh sözünün anlamı nedir?

Cevap: Yurtta sulh, cihanda sulh, Türk İnkılâbının bir temel ilkesi, Türk dış politikasının da dayanağıdır. 1961 ve 1982 Anayasalarımızda yer alan, devlet yönetiminde ve her türlü devlet faaliyetlerinde yönlendirici bir nitelik taşıyan, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh,, ilkesi, sadece bir parola değil, aynı zamanda bir üstün hukuk kuralıdır.

“Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesi bir taraftan yurt içinde huzur ve sükûnu, güven içinde yaşamayı, diğer taraftan da milletlerarası barış ve güvenliği hedef tutar, ilke, hem iç politikanın, hem de dış politikanın temel dayanağıdır.

Açiklama: Sizlere verdigim yukarida ki özet “hayali” cümlede atasözünün anlamında barışçıllık duygusu yatar. Atatürk kendi yurdunda barış olmasını dünyada barış ilkesiyle temellendirmiştir. Yani bu söze göre türkiyede barış olursa dünyada barış olacaktır. Bu cümlede düşmana da gizli bir gönderme vardır.

Yurtta sulh, dünyada sulh sözünün anlamı, Yurtta sulh, dünyada sulh ne demek?
Yurtta barış, dünyada barış sözünün anlamı: “Yurtta Sulh” toplum hayatındaki düzeni, vatandaşın devlete güvenini, devletin de ülkede asayiş ve otoriteyi sağlamasını öngörür. Ülkede kanun hâkimiyeti ve hukuk hükümranlığı,”Yurtta Sulh” ilkesinin en tabiî bir sonucudur. “Yurtta Sulh”, Devletin, vatandaşına karşı huzur ve güven içinde yaşama imkânına kavuşması için yükümlülükler de yükler.
“Cihanda Sulh” ise, milletlerarası barış ve güvenliğin korunmasını ve sağlanmasını, milletlerarası barışın bölünmezliğini, insanlığın da hepsini bir vücut ve her milleti de onun bir uzvu addetmeyi amaç bilir. “Cihanda Sulh” milletlerarası ilişkilerde kuvvete ve kuvvet tehdidine başvurmamayı, milletlerarası uyuşmazlıkların barışçı yollarla çözümlenmesini öngörür.

  • Bkz.: , ,